IXYH25N250CHV
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
IXYH25N250CHV
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 2500V 235A TO-247HV
In Stock:
5
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
95 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
235 A
Gate Charge :
147 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
937 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
34 ns
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Switching Energy :
8.3mJ (on), 7.3mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
15ns/230ns
Test Condition :
1250V, 25A, 5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
4V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
2500 V