APT35GN120BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
APT35GN120BG
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 94A 379W TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
94 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
105 A
Gate Charge :
220 nC
IGBT Type :
NPT, Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
379 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247 [B]
Switching Energy :
2.315mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
24ns/300ns
Test Condition :
800V, 35A, 2.2Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 35A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V