IKZ50N65EH5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IKZ50N65EH5XKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 650V 50A CO-PACK TO-247-4
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
85 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
200 A
Gate Charge :
109 nC
IGBT Type :
Trench
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-4
Power - Max :
273 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
53 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-4
Switching Energy :
410µJ (on), 190µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/250ns
Test Condition :
400V, 25A, 12Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V