RGS30TSX2HRC11
Part Number:
RGS30TSX2HRC11
Description:
IGBT TRENCH FLD 1200V 30A TO247N
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45 A
Gate Charge :
41 nC
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
267 W
Switching Energy :
740µJ (on), 600µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
30ns/70ns
Test Condition :
600V, 15A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V