FGHL50T65SQDT
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
FGHL50T65SQDT
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT, 650 V, 50 A FIELD STOP TRE
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
200 A
Gate Charge :
99.7 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
268 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
223µJ (on), 91.13µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
22.8ns/70ns
Test Condition :
400V, 12.5A, 4.7Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V