RGS30TSX2GC11
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
RGS30TSX2GC11
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT TRENCH FLD 1200V 30A TO247N
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45 A
Gate Charge :
41 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
267 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247N
Switching Energy :
740µJ (on), 600µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
30ns/70ns
Test Condition :
600V, 15A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V