NGTB15N120FL2WG
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
NGTB15N120FL2WG
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 15A SOLAR/UPS TO247
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
109 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
294 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
110 ns
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
1.2mJ (on), 370µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
64ns/132ns
Test Condition :
600V, 15A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V