FGH40T65SHDF-F155
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
FGH40T65SHDF-F155
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT FIELD STOP 650V 80A TO247-3
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
68 nC
IGBT Type :
Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
268 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
101 ns
Supplier Device Package :
TO-247-3
Switching Energy :
1.22mJ (on), 440µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/64ns
Test Condition :
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.81V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V