IHW20N135R5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IHW20N135R5XKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1350V 40A TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60 A
Gate Charge :
170 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
288 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
950µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
-/235ns
Test Condition :
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.85V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1350 V