RGS50TSX2HRC11
Part Number:
RGS50TSX2HRC11
Description:
IGBT TRENCH FLD 1200V 50A TO247N
In Stock:
1
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
75 A
Gate Charge :
67 nC
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
395 W
Switching Energy :
1.4mJ (on), 1.65mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
37ns/140ns
Test Condition :
600V, 25A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V