IGW40N60TPXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IGW40N60TPXKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT TRENCH/FS 600V 67A TO247-3
In Stock:
460
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
67 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
177 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
246 W
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
1.06mJ (on), 610µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/222ns
Test Condition :
400V, 40A, 10.1Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V