IHW40N65R6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IHW40N65R6XKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
HOME APPLIANCES 14 PG-TO247-3
In Stock:
46
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
83 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
159 nC
IGBT Type :
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
210 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
99 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
1.1mJ (on), 420µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
17ns/211ns
Test Condition :
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.6V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V