FGHL75T65LQDTL4
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
FGHL75T65LQDTL4
Category:
Single IGBTs
Description:
FS4 LOW VCESAT IGBT 650V 75A TO2
In Stock:
445
Manufacturer :
onsemi
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
300 A
Gate Charge :
779 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-4
Power - Max :
469 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
87 ns
Supplier Device Package :
TO-247-4L
Switching Energy :
1.01mJ (on), 2.53mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
40ns/548ns
Test Condition :
400V, 75A, 4.7Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.35V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V