IHFW40N65R5SXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IHFW40N65R5SXKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IHFW40N65R5SXKSA1
In Stock:
429
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
61 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
142 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
108 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
103 ns
Supplier Device Package :
PG-HSIP247-3-2
Switching Energy :
1.52mJ (on), 700µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
44ns/363ns
Test Condition :
400V, 40A, 23.1Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V