IKWH60N65WR6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IKWH60N65WR6XKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT TRENCH
In Stock:
474
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
180 A
Gate Charge :
174 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
240 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-32
Switching Energy :
1.82mJ (on), 850µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
35ns/311ns
Test Condition :
400V, 60A, 15Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.85V @ 15V, 60A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V