IKW75N65RH5XKSA1
Part Number:
IKW75N65RH5XKSA1
Description:
INDUSTRY 14
In Stock:
222
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
300 A
Gate Charge :
168 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
395 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
360µJ (on), 300µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
26ns/180ns
Test Condition :
400V, 37.5A, 9Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V