IKW40N65RH5XKSA1
Part Number:
IKW40N65RH5XKSA1
Description:
INDUSTRY 14
In Stock:
216
Current - Collector (Ic) (Max) :
74 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160 A
Gate Charge :
95 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
250 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
160µJ (on), 120µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/165ns
Test Condition :
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V