IGW40N120H3FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IGW40N120H3FKSA1
Category:
Single IGBTs
Description:
IGBT 1200V 80A 483W TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160 A
Gate Charge :
185 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
483 W
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-1
Switching Energy :
3.16mJ
Td (on/off) @ 25°C :
30ns/290ns
Test Condition :
600V, 40A, 12Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V