HV1812Y102JXHATHV
Manufacturer:
Vishay / Vitramon
Part Number:
HV1812Y102JXHATHV
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
3000V (3kV)