550Z103PTRN
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Part Number:
550Z103PTRN
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10000PF 10V 0201
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.023" L x 0.012" W (0.58mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Tolerance :
0%, +100%
Voltage - Rated :
10V