550L104KTT\500
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Part Number:
550L104KTT\500
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 16V 0402
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
Thickness (Max) :
0.024" (0.61mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V