100B0R8BT500XT1K
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Part Number:
100B0R8BT500XT1K
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.8PF 500V P90 1111
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.8 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1111 (2828 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Temperature Coefficient :
P90
Thickness (Max) :
0.102" (2.59mm)
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
500V