100A390JP150XT
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Part Number:
100A390JP150XT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 39PF 150V P90 0505
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
39 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient :
P90
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
150V