900C104MT200X
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Part Number:
900C104MT200X
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 200V X7R 2325
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2325 (5864 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.145" (3.68mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200V