0801-040-X7R0-681M
Manufacturer:
CTS Corporation
Part Number:
0801-040-X7R0-681M
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 680PF X7R RADIAL
Manufacturer :
CTS Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
680 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.350" Dia (8.89mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%