WF135242BQ25238BJ1
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
WF135242BQ25238BJ1
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2500PF 25KV SCREW
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2500 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
9.528" (242.00mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Nonstandard, Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
5.315" Dia (135.00mm)
Temperature Coefficient :
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25000V (25kV)