WF165380WQ75236BJ1
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
WF165380WQ75236BJ1
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
7500 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
13.228" (336.00mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Nonstandard, Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
6.693" Dia (170.00mm)
Temperature Coefficient :
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
22500V (22.5kV)