WF095162WJ10238BJ1
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
WF095162WJ10238BJ1
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 14KV SCREW
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
6.378" (162.00mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Nonstandard, Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.740" Dia (95.00mm)
Temperature Coefficient :
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
14000V (14kV)