MA1210XF106K500
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
MA1210XF106K500
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
1210 10UF X5R 10% 50V
Manufacturer :
Meritek
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.063" (1.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V