MA0603XF475M6R3
Part Number:
MA0603XF475M6R3
Description:
0603 4.7UF 6.3V X5R 20%
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
6.3V