MA0805YV225Z250
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
MA0805YV225Z250
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 0805
Manufacturer :
Meritek
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Thickness (Max) :
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
25V