KTF500B106M55N0T00
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
KTF500B106M55N0T00
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
10 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V