TCDD160W225K1GV001E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
TCDD160W225K1GV001E
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
2.2 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.070" (1.78mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V