M4EM501W824K3SL001F
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
M4EM501W824K3SL001F
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.82UF 500V X7R
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
0.82 µF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, High Voltage
Height - Seated (Max) :
0.545" (13.84mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V