D203Z43Z5UK63L0R
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
D203Z43Z5UK63L0R
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.02UF 200V Z5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.02 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.433" Dia (11.00mm)
Temperature Coefficient :
Z5U
Thickness (Max) :
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
200V