C901U100DYNDBAWL20
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C901U100DYNDBAWL20
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
10 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.276" Dia (7.00mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
400VAC