YNA15B1J0G105MT000N
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
YNA15B1J0G105MT000N
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Failure Rate :
Features :
Controlled ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.014" (0.35mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
4V