C0402X7R160-103JNP
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
C0402X7R160-103JNP
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.025" (0.64mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V