C0402X7R160-102JNP
Part Number:
C0402X7R160-102JNP
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Capacitance :
1000 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Thickness (Max) :
0.025" (0.64mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V