BMS36-11-50H5.0W80JST
Manufacturer:
BeStar Technologies, Inc.
Part Number:
BMS36-11-50H5.0W80JST
Category:
Speakers
Description:
SPEAKER 50OHM 500MW 87DB
In Stock:
580
Manufacturer :
BeStar Technologies, Inc.
Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
87.00
Efficiency - Testing :
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
600Hz
Frequency Range :
600 Hz ~ 5 kHz
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
50 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyethylene Naphthalate (PEN)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
500 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Round
Size / Dimension :
1.417" Dia (36.00mm)