VY1101K31Y5SQ63V0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
VY1101K31Y5SQ63V0
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
X1, Y1
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Temperature Coefficient :
Y5S
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
760VAC