C3040H393KGGWCT050
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C3040H393KGGWCT050
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.039UF 2KV C0G/NP0 3040
In Stock:
18
Manufacturer :
KEMET
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Downhole
Capacitance :
0.039 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
3040 (7610 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.299" L x 0.402" W (7.60mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
2000V (2kV)