C0805C0G500-822JNE
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
C0805C0G500-822JNE
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 8200PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
8200 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V