K101J15C0GH53H5H
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
K101J15C0GH53H5H
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 100PF 100V C0G RADIAL
In Stock:
353
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.260" (6.60mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V