ABCUA06F0XX104MNDG
Manufacturer:
Amotech
Part Number:
ABCUA06F0XX104MNDG
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer :
Amotech
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V