HQ0805CG2R0B500
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
HQ0805CG2R0B500
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
HQ Series | 16~630V High-Q MLCC
Manufacturer :
Meritek
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
50V