404021K00103JQRAF9LM
Manufacturer:
Knowles Syfer
Part Number:
404021K00103JQRAF9LM
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10000PF 1KV C0G SMD
In Stock:
402
Manufacturer :
Knowles Syfer
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Non-Magnetic
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.197" (5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)