600L0R3AW200T4K
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Part Number:
600L0R3AW200T4K
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.3PF 200V NP0 0402
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.3 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±0.05pF
Voltage - Rated :
200V