CMS-160925-078L100A
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CMS-160925-078L100A
Category:
Speakers
Description:
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 90DB
In Stock:
490
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
90.00
Efficiency - Testing :
700mW/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
550Hz
Frequency Range :
100 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.098" (2.50mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
700 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)