SCEF502W222K4GV001E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
SCEF502W222K4GV001E
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2200PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
2200 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.225" L x 0.200" W (5.72mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.150" (3.81mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250VAC